תביעת רשלנות רפואית- עדכון 16 לאוקטובר


עדכונים לגבי התקדמות תביעה משפטית לטובת המטופלים שממשיכים לשלוח את פרטיהם (עברנו את ה-200  הנרשמים הראשונים היום בבוקר) הנחיות להצטרפות לתביעה דרך כאן.

התייעצתי במהלך היום עם עורכי דין משלושה משרדים וותיקים שעוסקים בתחום (הגעתי דרך חיפוש בגוגל) לגבי מספר אפשרויות משפטיות רלוונטיות. ניסיתי גם לתפוס את אגף הרוקחות במשרד הבריאות אבל נמסר לי שהם נמצאים בחופשה. מעניין מה יגרום למנהלים להבין שיש מחדל בהיקף שדורש ביטול חופשות ועבודה נמרצת עד לפתרון מלא.

הסיכום לעיקרי השיחות מנוסח למיטב הבנתי הלא משפטית בעליל, מבקש לתקן אותי אם יש לכם נתונים מבוססים יותר.

אפשרות מס' 1- תביעה ייצוגית לרשלנות רפואית

נכון להיום הוגשו מספר תביעות שכאלה שנועדו לייצג ציבור גדול שסובל מהסימפטומים, הידיעות התפרסמו בפורטלים השונים.

כל מטופל בכדורי אלקטרוקסין שעבר מהפורמולה הישנה לחדשה נכלל בקבוצת התובעים מעצם היותו מטופל ואין צורך לשלוח פרטים. ההליך ארוך ואף אחד מהמטופלים לא צריך לממן אותו.

למיטב הבנתי משרד עו"ד שייבחר לייצג את הציבור יקבל אחוז מסויים מנתח התביעה. התביעות הקיימות לא קשורות אלי, ההמלצה שקיבלתי שאין טעם להוסיף תביעה ייצוגית נוספת. אימצתי את ההמלצה ואני יורד מתביעה ייצוגית בשלב זה.

אפשרות מס' 2- תביעה אישית

המהלך יקר למטופל הממוצע. נדרשת חוות דעת רפואית שעלותה באזור ה 10,000 ₪ ובנוסף אגרות משפט. בנוסף צריך להוכיח נזק בלתי הפיך או לטווח ארוך. במקרה של עוגמת נפש לחודשים ספורים גם אם תהייה זכיה- סכום הפיצויים עלול להיות נמוך מעלות חוות הדעת הרפואית. בשלב זה אני יורד גם מהכיוון הזה.

אפשרות מס' 3 – תביעה נזיקין צרכנית

אני מחפש עו"ד שייצג אותנו כציבור צרכנים. יש בפרשה הזאת מספר היבטים צרכניים לא תקינים שלא צריכים 'מעטפת רפואית' , בסופו של יום אנחנו לקוחות ויש כאן מספיק ראיות שמראות שפשוט רימו אותנו. טרם מצאתי משרד עו"ד שמתמחה בתחום. עזרה באיתור משרד וותיק עם הישגים בתחום תתקבל בברכה.

אפשרות מס' 4- תביעה לפעולות דרסטיות

דרישה מגובה בתוקף משפטי שתופנה כלפי משרד הבריאות, קופות החולים ו\או היבואן. המטרה היא לכפות על אחד מהגופים למעלה אחת מהפעולות הבאות:

  1. ייבוא של תרופות מיצרנים אחרים עבור מטופלי כל הקופות.
  2. הסדרת ייצור חוזר של התרופה הישנה עבור מטופלי כל התרופות (ברשימת הערות).

בכיוון הזה אתמקד בימים הקרובים. מי שרוצה לעזור- מוזמן.

אפשרות מס' 5- דרישה לפיטורי האחראים

אני לא יודע  אם זה עניין משפטי, אני לא יודע להצביע על האחראים ולא מכיר את הנהלים אבל ברור שהמקרה הזה – במיוחד מפני שהתרחש בעבר הקרוב בניו-זילנד ודנמרק הוא דוגמא להתנהלות כושלת של אלה שאחראים לבריאות הציבור. מצד אחד אני נגד עליהום, אבל ברור לי כשמש שאם שורה של אנשים לא יעופו כתוצאה מהמחדל הזה אז מחר הוא יקרה שוב.

זה כיוון שנתקדם אליו בשלב מאוחר יותר, אחרי שנקבל תרופות נורמליות.

הערות

פרטיכם האישיים לא נשלחו לאף עו"ד בשלב זה (-ותודה על האמון עד כה).

לגבי החזרת הייצור של התרופה הישנה, הנחות מוצא:  קופות החולים והיבואן רוכשים מספק או ישירות מהיצרן מלאי תרופות. כמו בכל עסקה, הכמות משפיעה על המחיר והאינטרס שלהם הוא לקבל מחיר מוזל ככל האפשר. תרופות ג'נריות כמו התרופה בפורמולה החדשה שקיבלנו עולות פחות מתרופות מקוריות. הבעייתיות של תחליפים ג'נריים ידועה גם מתחומים אחרים וכנראה מישהו עבד כאן בשיטת 'מצליח'.

בסופו של דבר, היצרן שמכר פורמולה משופרת* ליצרן אחר שאותו רכש בשלב מאוחר יותר מחפש בסה"כ הגדלת רווחים. היקף העסקה של אספקת התרופה בפורמולה הישנה לשוק הישראלי המטפל ברבבות מטופלים מוערך במליוני $ בשנה.

ת'כלס- יכול מאוד להיות שהיצרן ישמח להחזיר את הייצור הישן לפעולה תמורת הסכום המקורי שאותו קיבל וכדאי לנו לבדוק את העניין. כמובן שהיבואן וקופות החולים יסבירו לנו שזה לא אפשרי וינסו לשים רגליים… כי התרופה הג'נרית משתלמת יותר ולהם כפי שאנחנו רואים, לא ממש אכפת מהבריאות שלנו.

*הפורמולה "משופרת" כי ככה היצרן הצהיר, לא ידוע לי אם מישהו אחר בדק את ההצהרות הללו.

מודעות פרסומת